Jak się ubrać na rower jesienią i zimą?

Odpowiedni dobór odzieży kolarskiej na jesień i zimę nie jest tak prosty jak się wydaje. Idąc na zakupy oraz każdorazowo wybierając się na przejażdżkę należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. O tym jak się ubrać na chłodne dni przypomina nasz ekspert - Marcin Stypka:

  • Grubo? Niekoniecznie. Jadąc na rowerze generujemy mnóstwo ciepła, co powoduje że na pierwszym podjeździe chętnie rzucilibyśmy tę puchową kurtkę w krzaki. Za grubszą warstwę wdzięczne nam będą dłonie i stopy. Ocieplone rękawice, ciepłe skarpety i ochraniacze na buty (lub specjalistyczne buty) są w mroźnych warunkach obowiązkowe.
  • Kolorowo? Tak! Widoczność dla innych uczestników ruchu jest bezcenna, zwłaszcza w niekończącej się szarówce. Oczywiście bardziej widać że się brudzi, ale czy to problem? Nie bez znaczenia pozostaje również wprowadzenie kolorowych akcentów we wszechobecną szarzyznę jesienno-zimowego kolarstwa.
  • Drogo? Dobra odzież zimowa nie jest tania, ale najczęściej mocniejsza od letnich odpowiedników i przez to dużo trwalsza. Summa summarum się opłaca.
  • W pośpiechu? Zdecydowanie nie. Każdy błąd w doborze ubioru na mroźną przejażdżkę mści się już po kilku kilometrach. Ważne jest skompletowanie od razu całego zestawu zimowego. Wysokiej klasy kurtka nie pomoże, gdy palce w lekkich rękawiczkach odmówią współpracy po godzinie jazdy.
  • Na cebulkę? Niekoniecznie. Zbyt duża liczba warstw ogranicza ruchomość oraz oddychalność. Lepiej precyzyjnie dobrać typ ubioru do aktualnych warunków. Oczywiście zawsze warto włożyć do kieszonki dodatkową wiatrówkę. Przy załamaniu pogody, lub w innych nieprzewidzianych okolicznościach będzie bardzo pomocna.
  • W membranę? Zdecydowanie tak. Komfort termiczny gigantycznie wzrasta, jeśli nie przenika nas wiatr, na który rowerzysta jest stale narażony. Im więcej mamy na sobie elementów z wiatroszczelną membraną, tym mniej „słabych punktów” narażających nas na przemarznięcie.
  • W specjalistycznym sklepie? Zdecydowanie tak. Sprzedawca często sam jeździ, używając odzieży którą sprzedaje. Może precyzyjnie dobrać strój do naszych wymagań.

jak się ubrać na zimę

Naszym odzieżowym typem na chłodne i mroźne dni jest Sportful. Kolekcję odzieży zimowej znajdziecie:

  • w naszym sklepie internetowym
  • w sklepach stacjonarnych

Nie czekajcie na pierwsze mrozy i koniecznie zawczasu zaopatrzcie się w odpowiednie akcesoria do walki z mrozem!

Udostępnij:

Najnowsze wpisy