Na co zwracać uwagę przy kupnie roweru

- Kategoria : BLOG

Kupowanie roweru może nie jest aż tak stresujące, jak samochodu, ale także w tym przypadku warto odpowiednio się przygotować. Eksperci nowo otwartego sklepu Bike Atelier w Kartuzach podpowiadają, na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie „dwóch kółek”.

„Chcę rower!” - to bardzo dobra myśl na początek. Warto jednak zagłębić się w nią bardziej, by ułatwić zadanie sprzedawcy i by znaleźć dla siebie idealny model.

Jeszcze przed wyjściem do sklepu pomyślmy o tym, jaki rower potrzebuję – niekoniecznie jaki chcę, ale jaki potrzebuję. Jeśli mieszkam w centrum dużego miasta i rzadko mam okazję wyjechać w góry czy do lasu, niekoniecznie przyda się rower górski z pełnym zawieszeniem – wyjaśnia Jan Kuptz ze specjalistycznego sklepu rowerowego Bike Atelier w Kartuzach. 

Pomyśl, gdzie będziesz najczęściej pedałował i po jakiej nawierzchni. Czy chcesz się ścigać na szosie, odkrywać nowe, leśne tereny, czy może dojeżdżać do pracy, albo jeździć z dziećmi po parku? Jak często będziesz jeździć? Ile kilometrów tygodniowo, miesięcznie? Im więcej sprzedawca będzie o tobie wiedział, tym lepszy rower dla ciebie znajdzie – dodaje.

Czasami potrzeby znacząco odbiegają od pragnień. Wtedy trzeba się zastanowić, czy warto kupować coś wymarzonego, ale niekoniecznie praktycznego. Można też rozważyć pewne kompromisy. Jeśli zawsze chciałeś posiadać rower szosowy, ale nie ma w twojej okolicy zbyt wielu dróg do tego typu jazdy, można wybrać np. rower przełajowy. Lub wstawić do roweru jakiego potrzebujesz, element z roweru, o którym marzysz.

Rower lepszy niż myślisz

Z pewnością spędzisz sporo czasu w Internecie, poszukując informacji. Świetnie – im więcej będziesz wiedzieć o rowerach i całej branży tym lepiej. Jeśli jednak jest to Twój pierwszy poważniejszy zakup „dwóch kółek” i masz w tym temacie niewielkie doświadczenie, lepiej nie kupować online. 

Bardzo istotne jest subiektywne odczucie, gdy siedzisz na rowerze podczas próbnej jazdy. Rama musi „zgrać się” z ciałem, by podróż była wygodna i przyjemna. Rower nawet z najlepszym osprzętem, ale źle dopasowany, nie będzie sprawiał tyle radości, co rower niższej klasy, ale wręcz skrojony pod rowerzystę – mówi ekspert nowo otwartego sklepu Bike Atelier w Kartuzach.

Dowiedz się, jaka jest jakość komponentów i czy jest ona wystarczająca do twoich potrzeb i planowanych, pokonywanych dystansów. Podlicz budżet i pomyśl o tym, czy wiążesz ze sportem rowerowym dłuższą przyszłość. Czy planujesz stale rozwijać się w tej dyscyplinie. Jeśli dopiero zaczynasz, ale w dalszej perspektywie masz w planie np. starty w wyścigach lub dłuższe wyprawy, zastanów się, czy nie warto wydać odrobinę więcej. Często lepiej jest kupić coś z nieco wyższej półki, nawet jeśli w danym momencie jest to model zbyt zaawansowany na aktualne umiejętności. Dzięki temu rower będzie służył przez dłuższy czas i inwestycja okaże się bardziej opłacalna.

O co pytać w sklepie?

Przedstaw sprzedawcy swoje oczekiwania i budżet. Zapytaj też o możliwość wymiany jakiejś części roweru, na taką, która bardziej ci się podoba lub pozwoli lepiej dopasować jednoślad do twoich potrzeb i sylwetki. Gdy sprzedawca zaprezentuje ci kilka modeli, zapytaj dlaczego poleca akurat te.

Możesz też poprosić o wskazanie roweru, który cieszy się największym powodzeniem wśród klientów i wyjaśnienie dlaczego oraz o to, co nie podobało się w poprzednim, prywatnym rowerze sprzedawcy. Będzie to dla ciebie dodatkowa wskazówka, na co zwracać uwagę.

Gdy już wybierzesz swój idealny model poproś o dopasowanie siodełka (w pionie oraz poziomie), a także ustawienie właściwej wysokości mostka, czy też kąta nachylenia kierownicy.

Po wyborze…

Po podjęciu decyzji, zapytaj o główne zasady dotyczące tego, jak dbać o swój nowy rower (np. czym czyścić ramę i napęd, jak dbać o amortyzator, hamulce). Pytaj o funkcjonowanie mechanizmów, których nigdy nie używałeś – jak działają przerzutki (w rowerach szosowych są inne niż w górskich), zaciski w kołach (tzw. szybkozamykacze), hamulce (różnice między tarczowymi, a tradycyjnymi V-brake). Poproś o przedstawienie warunków i czasu trwania gwarancji.

Warto też od razu zakupić niezbędne akcesoria, takie jak kask, pedały, buty kolarskie, licznik, czy też koszyki na bidon.

Najważniejsze przy zakupie jest to, żeby rower był wygodny, by wywoływał w nas entuzjazm oraz pozytywne emocje. Specyfikacja, waga, osprzęt też są bardzo ważne, jednak kluczowa jest pasja i przyjemność z jazdy. Jeśli wsiadając na jednoślad czujemy radość, to wiemy, że był to udany zakup. W naszym sklepie zwracamy na to szczególną uwagę – podsumowuje ekspert Bike Atelier w Kartuzach.

Podobało się? Udostępnij artykuł

Produkt został dodany do listy życzeń
Skontaktuj się z najbliższym sklepem, jeśli nie ma w nim Twojego produktu - sprowadzimy go dla Ciebie
Proszę czekać trwa ładowanie sklepów