"Zmniejszane są ograniczenia związane z pandemią, wciąż jednak musimy zachować ostrożność i rozsądek. Warto na stałe przesiąść się na rower, zamiast korzystać z komunikacji miejskiej czy samochodu" - pisze Polskie Stowarzyszenie Rowerowe (PSR).
Rząd znosi kolejne ograniczenia wynikające z epidemii COVID-19, jednak wygląda na to, że przed nami jeszcze co najmniej kilka miesięcy, zanim sytuacja wróci do normy. Tymczasem pojawiają się zdjęcia pokazujące gwałtowną poprawę czystości powietrza w wielu miejscach na świecie, powrót pięknych pejzaży i dawno niewidzianych zwierząt. Trudno nie zauważyć, że nasza wymuszona zmiana nawyków ma doskonały wpływ na środowisko naturalne. Nie wiadomo, kiedy minie pandemia i nie wiadomo, jak ustabilizują się nowe zwyczaje ludzi na całym świecie. Z pewnością jednak właśnie teraz jest doskonały czas na to, żeby przyjrzeć się własnym - przede wszystkim w kontekście własnego zdrowia.
W Polsce bardzo wiele osób korzysta w miastach z samochodu lub transportu publicznego, czy to dojeżdżając do pracy, czy też jadąc po zakupy albo w innych sprawach. Często jednym samochodem porusza się jedna osoba. Samochód potrzebuje oczywiście miejsca na drodze i parkingu. Tymczasem na jednym miejscu parkingowym dla samochodu może parkować aż 16 rowerów! Masowa zmiana samochodów na rowery wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, ale także na kondycję i zdrowie mieszkańców - poprzez zwiększenie dawki ruchu i pośrednio, przez poprawę jakości powietrza.
Niektóre duże miasta europejskie, jak Londyn, Paryż, Mediolan, Berlin czy Budapeszt, już w pierwszym okresie pandemii udostępniły część ulic na potrzeby rowerzystów. W tych miastach wydzielono szerokie pasy dróg wyłączone z ruchu samochodowego, przeznaczone wyłącznie dla rowerów. W Polsce, mimo starań PSR, nie podjęto takich działań, jednak od kilku lat infrastruktura rowerowa rośnie i rozszerza się. Warto, wzorem innych nacji, przesiąść się na stałe na jednoślad i sprawić, żeby widok rowerzysty w garniturze, jadącego rano do pracy, stał się u nas równie powszechny jak w Londynie. Oczywiście można także jeździć w stroju sportowym, a pracodawcę poprosić o udostępnienie prysznica - wiele firm i korporacji robi to zresztą od dawna, właśnie z myślą o pracownikach korzystających z tej formy transportu.
Jeżdżąc po zakupy, także warto zamienić samochód na rower. Droga jest przyjemniejsza, parkowanie łatwiejsze, a plecak, koszyk czy sakwy na duże zakupy umożliwią przewiezienie produktów do domu. Rower jest także dobrym rozwiązaniem, gdy zawozimy dzieci do przedszkola: unikamy korków, problemów z parkingiem, podjeżdżamy pod same drzwi. Maluchy można wozić w foteliku lub przyczepce. Rodzeństwo zmieści się do przyczepki lub do modnych ostatnio rowerów cargo z dużym koszem transportowym z przodu.
Mamy nadzieję, że coraz więcej Polaków przesiądzie się na rower, rezygnując z codziennej jazdy samochodem.
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Rowerowe