Skarpety kompresyjne dla kolarzy

- Kategoria : BLOG

Często widzimy je na nogach triatlonistów, biegaczy, ale też kolarzy amatorów. Czy skarpety kompresyjne są rowerzystom potrzebne, jakie mają zalety i kiedy je stosować? Odpowiadamy na te pytania w tym artykule.

Skarpety kompresyjne i opaski na uda lub całe nogi, stosowane są najczęściej przez wyczynowych kolarzy w celach regeneracyjnych oraz po to, by przyspieszyć krążenie w kończynach. Po ich zdjęciu ma się uczucie, że nogi są „lżejsze” i bardziej wypoczęte. Potwierdzają to też badania - noszenie takich skarpet przez 15 minut o 15% przyspiesza utlenienie krwi  i usuwa o 13% więcej toksyn z organizmu.

Skarpety tego typu stosowane są przez zawodowców zwykle przed lub po jeździe, gdyż przepisy UCI zabraniają korzystania z nich w czasie rywalizacji. Zgodnie z regulaminem skarpetki nie mogę przekraczać wskazanej wysokości (połowa łydki) i z tego powodu nie zobaczymy profesjonalnych kolarzy korzystających z tego rozwiązania podczas wyścigów. Mają je oni jednak na nogach przez resztę dnia, szczególnie podczas podróży, by przyspieszyć krążenie i po to, by po dotarciu do hotelu nogi nie były opuchnięte i zmęczone.

Rzadsze kontuzje

Gdy intensywnie ćwiczymy, w naszych mięśniach dochodzi drgań, które powodują mikronaderwania. Ból nóg po ciężkim wysiłku wynika właśnie z tego. Skarpety kompresyjne noszone w czasie treningu lub zawodów pozwalają jednak ograniczyć te wibracje mięśni o 32% oraz zmniejszyć zmęczenie i stopień naderwań o 43%.

Szybkość

Skarpety kompresyjne działają pozytywnie nie tylko na nasz organizm, ale też sprawiają, że nasze nogi są bardziej opływowe. Badania w tunelu aerodynamicznym udowodniły, że jazda w takich opaskach pozwala na triathlonowym dystansie Ironman zaoszczędzić nawet 90 sekund. Specjaliści od trójboju często z tego korzystają podczas zawodów, gdyż przepisy triatlonowe są mniej restrykcyjne jeśli chodzi o sprzęt, niż te w kolarstwie.

Kiedy nosić?

Większości użytkowników nie obowiązują przepisy UCI, więc można przetestować skarpety kompresyjne na treningu i zobaczyć jak nasze mięśnie na nie reagują. Jeśli test zdadzą pozytywnie i jeśli regulamin wyścigu, w którym chcemy wystartować tego nie zabrania, warto ubrać skarpety kompresyjne też na czas rywalizacji. Po mecie, dla lepszej regeneracji, można założyć na ok. 2 godziny opaski na całe nogi. W ten sposób w lepszej formie przystąpimy do kolejnego dnia jazdy.

Skarpety kompresyjne można zakupić w sklepach Bike Atelier.

Podobało się? Udostępnij artykuł

Produkt został dodany do listy życzeń
Skontaktuj się z najbliższym sklepem, jeśli nie ma w nim Twojego produktu - sprowadzimy go dla Ciebie
Proszę czekać trwa ładowanie sklepów