Jeśli Wasze wakacyjne szlaki prowadzą w kierunku Centralnej Polski to koniecznie przeczytajcie sugestie Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego:
Wakacyjne szlaki rowerowe cz. 2. Centralna Polska
Rozpoczynając jazdę z Warszawy znajdziecie dwa ciekawe, choć zupełnie różne szlaki: nad Zegrze lub wokół Puszczy Kampinoskiej. Szlak spod Pałacu Kultury nad Zalew Zegrzyński to zaledwie 27 km, przede wszystkim głównymi drogami. Łatwy do pokonania nawet dla początkujących rowerzystów, u celu wynagradza możliwością kąpieli, sportów wodnych i bogatym zapleczem turystycznym. W razie potrzeby można wrócić do Warszawy autobusem lub pociągiem. Dla odmiany szlak kampinoski to ponad 120 km wokół Kampinoskiego Parku Narodowego. Jest to trasa bardziej zróżnicowana i wymagająca, urozmaicona nie tylko wspaniałymi widokami puszczy, ale także innymi atrakcjami: znajdują się na niej stare dworki i cmentarze, najstarsze drzewo w Polsce, a także Żelazowa Wola, miejsce narodzin Fryderyka Chopina. To piękny szlak dla wytrawnych kolarzy. Warto podzielić go na kilka dni, korzystając z dostępnej bazy noclegowej.
Jeśli szukacie puszczańskiego szlaku o małym stopniu trudności, idealna będzie trasa przez Bolimowski Park Krajobrazowy. Droga liczy około 20 km, obfituje w atrakcyjne krajobrazy i kończy się w Nieborowie, gdzie można zwiedzić piękny pałacyk Radziwiłłów i muzeum. Podobnej długości szlak prowadzi przez Puszczę Kozienicką i kończy się w Czarnolesie przy muzeum Jana Kochanowskiego. Obie trasy doskonale nadają się na weekendową wycieczkę rodzinną.
Z Łodzi wyruszyć możemy w trasę po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, prowadzącą przez malownicze wsie, w większości dość wymagającymi drogami gruntowymi. To 74 km dla wielbicieli przygody, którzy nie boją się błota ani trudniejszych podjazdów i jednocześnie chcą odpocząć od zgiełku miasta. Trasa możliwa jest do podzielenia na odcinki.
Kolejne dwa godne uwagi szlaki rozpoczynają się w Poznaniu. Miłośnikom Mickiewicza i dawnej architektury polecamy Ziemiański Szlak Rowerowy, prowadzący przez najpiękniejsze dworki i pałace Wielkopolski. Jest to aż 250 km zróżnicowanej trasy po drogach utwardzonych, gruntowych, a nawet kocich łbach. Po drodze obejrzycie między innymi skansen filmowy, w którym kręcono ekranizację “Pana Tadeusza”, pałace w Pępowie i Pakosławiu oraz liczne dwory ziemiańskie. Dla wytrwałych, ale zdecydowanie warto!
O połowę krótsza, ale wciąż imponująca długością trasa nosi nazwę Szlaku Stu Jezior. Rozpoczyna się również w Poznaniu i prowadzi nie tylko wokół licznych jezior i jeziorek, ale także w pobliże licznych zabytków. To piękny i łatwy szlak, prowadzący mało uczęszczanymi drogami utwardzonymi, dlatego podzielony na kilka odcinków nadaje się doskonale nawet dla początkujących.
Spędzenie wakacji na dwóch kółkach to wspaniały sposób na wypoczynek, wzmacnianie kondycji i zwiedzanie. Polska ma do zaoferowania sporo pięknych miejsc, a obecny czas jest doskonałą okazją, żeby wreszcie je wszystkie zobaczyć. Szerokiej drogi!
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Rowerowe